Diyafram Nedir?

Fotoğraf makinamızdaki modlardan birisi de "diyafram" modudur. Bu modu sensör üzerine düşecek ışığın miktarını ayarlamada kullanılır. Diyaframı "F" harfi ile tanımlarız. Bu modu kafamızda daha iyi canlandırmak için bir örnek vereyim. Elinizdeki fotoğraf makinasının lensini musluk olarak düşünürseniz enstantaneyi içinden geçen su miktarını ayarlayan vana olarak düşünebiliriz. Vanayı ne kadar açarsanız su o kadar fazla akar, enstantaneyi ne kadar fazla açarsanız o kadar çok ışık lensten içeri düşer, enstantane ne kadar kapalıysa lensten içeri o kadar az ışık girer.

Yukarıdaki görselde f1.4 diyaframın en açık olduğu, yani ışığın en çok girdiği, f/16 ise diyaframın en kısık yani ışığın en az giren şeklidir. Fotoğraf makinanıza lens alırken lensin üzerinde "f" değerleri farklı olabilir. Bu diyaframı göze benzetebiliriz. Yoğun bir ışık karşısında gözlerimiz refleks olarak kısılır neden çünkü içeri az ışık alsın diye, diğer türlü karanlık bir odaya girdiğimizde göz bebeklerimiz büyür bunun nedeni içeri daha çok ışık girsin diye. Diyaframın çalışma prensibi budur.

Peki diyaframı kullanarak nasıl fotoğraflar çekeriz aşağıda onu inceleyelim. Diyaframı alan derinliğini ön plana çıkartırken kullanırız. Mesela arka planı bulanık yapmak, ya da netyapmak için diyafram öncelikli modu kullanmamız gerekmektedir. Aşağıdaki görseli inceleyiniz.

Diyafram öncelikli mod ile çekim yapıyorsanız yukarıdaki görseldeki gibi alan derinliğini ön plana almak istiyorsunuz demektir. Mesela arka plan görünsün istiyorsanız "f" değerimizi yükseltmemiz gerekir böylece diyaframı kısmış oluruz. Arka planı bulanık yapmak için f değerini lensin elverdiği şekilde küçüldürsek bu sefer arka plan bulanık olur. Genelde portre çekimlerinde arka planı bulanık yapmak güzel sonuçlar elde etmemizi sağlar.

Yukarıdaki fotoğrafta arka planı bulanık yapmak için diyafram değerimizi lensinizin izin verdiği ölçüde düşürmemiz gerekir. Bu fotoğrafda İSO 100 diyafram açıklığı f1.8 olarak çekildi. Aşağıdaki fotoğrafta da benzer ölçülerde çekim yapılmıştır.

Leave a comment