Enstantane Nedir?

Enstantane Nedir?

Enstantaneyi göz açıp kapamaya benzetelim. Yani fotoğraf makinasındaki perdenin açılıp kapanma süresidir. Gözlerimizi saniyenin 1/20 hızıyla açıp kapattığımızı düşünürsek, bu oran fotoğraf makinalarında 1/8000 hızlarına kadar ulaşabilmektedir. Peki bu modu kullanarak nasıl fotoğraflar çekebiliriz birazda bunu açıklayalım. Örneğin açık alanda güneşli bir ortamda zıplayan bir çocuğu, uçan bir kuşu, hızlı giden bir arabayı, şelaleden akan suyu, net bir şekilde çekmek isterseniz bu modu kullanırız.
enstantane örneği

Enstantane süreleri saniye şeklinde ifade edilir. Mesela yukarıdaki fotoğrafta rüzgar gülü her 3 şekilde de dönmektedir. İlk görselde 1/500 demek saniyenin 500 de biri demek ki bu dönen bir nesnenin haraketsizmiş gibi yakalamanıza sebep olur. İkinci görselde 1/30 tam net değil ama dönme hissi veriyor, 3 kısımda ise yavaş perde hızı ile çekilmiş ve tamamen renkler karışmış ve dönme hissi veriyor.

enstantane tablosu

Yukarıdaki görselde çekim hızı düştükçe görseldeki bulanıklaşma artmaktadır.

enstatane hızı

Peki şimdiye kadar hızlı çekimlerden söz ettik, peki düşük perde hızları ne işe yarar nasıl fotoğraflar çekmemizi sağlar? 1/2 saniyenin altında çekim yaparken genellikle makinamız sabit olmalı çünkü çekim süresi uzayınca elimizde titretme olasılığımız artat. Bunun için tripod ya da benzeri ekipmanlar kullanmakta fayda var. Aşağıdaki uzun pozlama fotoğrafımı inceleyelim.

long exposure

Tripodunuzu kurdunuz gece çekim yapacaksınız, fotoğraf makinanızın Enstantane öncelikli moduna getirdiniz. Gece olduğu için 8" ya da 10" saniyelik uzun pozlamalar ideal olacaktır. Baca dumanlarının ve şehre çöken sisin bu şekilde görülmesinin nedeni uzun pozlamadır.