ISO NEDİR?
ISO, fotoğraf makinalarında gelen ışığın hassasiyetini ayarlarken kullanılır. Örneğin gündüz güneşte dış çekim yaparken İSO değeriniz 100 ile gayet başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz. Loş ortamlarda ışık az olduğu için ISO 100 ile çekilen fotoğraflar karanlık çıkar. Bu nedenden dolayı ISO değerini 800-1600 aralığına aldığınızda fotoğraflar daha aydınlık çıkacaktır. Aşağıdaki örnekte ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Yukarda da dediğim gibi ışık gayet iyi ise İSO 100 ile güzel fotoğraflar yakalarsınız. Güneş yeterli olduğunda ISO yüksek değerde olması halinde fotoğraflarınızı aşırı beyaz çıkacaktır. Işığa göre ISO ayarlaması yapılmalıdır.
iso değerleri
Noise, İngilizce bir terim olarak Türkçeye "Gürültü" olarak çevrilir. Fotoğrafta ne gürültüsü olacak hocam demeyin, oluyor. Hemen nasıl olduğuna bakalım, ışığın az olduğu ortamlarda ISO değerini arttırınca fotoğraflarda çok da istenmeyen başka bir adı da gren olan noktacıklar meydana gelir.
high low iso
Düşük ISO              Yüksek ISO
Yukarıdaki gibi çok da aydınlık olmayan ortamlarda net görüntü almak için öncelikle tripod ile çekim yapmalısınız. İSO ayarınızı 100 yaptıktan sonra yani düşürdükten sonra net fotoğraf elde edebilirsiniz. Tripodunuz yok elde gece çekim yaparken fotoğrafın titremememsi için İSO ayarını yükseltmek gerekecek. Bu durumda yüksek ISO çekimlerinde Noise (gürültü) denen, resimde istenmeyen noktacıklar olacaktır.

One Comment

Leave a comment